SİPARİŞ HATTI 0536 347 38 58

Arrow up
Arrow down

Ceviz yetiştiriciliğinde aşı ile çoğaltmada anaç oluşturulacak kısım tohumdan yetiştirilir. Ceviz fidanı tohum dikimi her yılın mart ayında tamamlanır. Tohumlar Temmuz aylarında çiçeklenerek aşılama yapılmaya hazır hale gelir.

Ceviz Fidanı

Ceviz fidanı Çöğür yetiştiriciliği kolay gibi görünse de bilgi ve beceri isteyen,en önemli bir iş gücü gerektiren çöğür yetiştiriciliğine geçmeden önce uygun tohum kaynaklarının belirlenmesi gerekmektedir.

Unutmalayalım! Ceviz heterazigot bir meyvedir. İster chandler olsun isterse fernor olsun tüm çeşitler özelliksiz bir fidan vermektedir.

Tohumların çimlenmesini olumlu ve olumsuz etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.Çöğür yetiştiriciliğinde kullanılacak tohumlar dolgun,içleri sağlam ve besin maddelerince zengin olmalıdır.Tam olgunlaşmamış tohumlar çöğür yetiştiriciliğinde kesinlikle kullanılmamalıdır.Tohum alınacak damızlık ağaçlar belirlenmeli ve coğrafik bölge olarak tohumların orijinlerine önem verilmelidir.

HANGİ AĞAÇLARDAN CEVİZ FİDANI TOHUMU ALINIR?

Hastalık ve zararlı belirtisi olan ağaçlardan tohum alınmamalıdır.Tohum kaynağı olarak seçilecek ağaçların,Marsonine juglandis,Xanthomanas.Carpocapsa spp,Armilleria mellea,Meloidogyne spp,Phytophthora spp,Pratylenchus vulnus gibi hastalık ve zararlılardan temiz olmaları aranan önemli bir koşuldur.Beslenme durumu iyi olmayan,kurak koşullarda kalmış ağaçların tohumları tercih edilmemeli özellikle iç büzüşmesi gösteren ağaçlar tohum kaynağı olarak kullanılmamalıdır.

İri cevize sahip olan meyvelerden daha iri çöğürlerin yetiştiği bildirilse de,kg’a düşen tohum sayısı ve tohum fiyatları da dikkate alınmalıdır. Ceviz tohum kaynaklarının seçiminde dikkat isteyen diğer önemli bir nokta iç cevizdeki yağ içeriğidir.

Yağlı bitkiler çimlenmeleri esnasında daha fazla oksijene gereksinim duyarlar.Seçilecek tohumların,iç ceviz yağ içeriği düşük olan tip ve çeşitlerden seçilmesi,çimlenme esnasında oksijen yönünden daha az sıkıntılara neden olacaktır. Cevizlere tohum ağırlığının çimlenme ve çöğür gelişimi üzerine etkilerinin incelendiği bir araştırmada tohum ağırlığı ile çimlenme oranı ve çöğür gelişimi arasında pozitif önemli ilişkiler bulunmuştur.Tohum ağırlığında her 1 gramlık artışa karşılık çimlenme oranında yıllara göre %2,87-5,48 lik bir artışın olduğu saptanmıştır.

Yine tohum ağırlığındaki her 1 gramlık artışa karşılık çöğür çapında denemenin birinci yılında 0,017 cm,ikinci yılında 0,022 cm,çöğür boyunda ise sırasıyla 0,91-1,46 cm’lik bir artışın olduğu belirlenmiştir.Çöğür yetiştiriciliğinde kullanılacak tohum kaynaklarının artışın olduğu belirlenmiştir.Çöğür yetiştiriciliğinde kullanılacak tohum kaynaklarının belirlenmesinde tohum fiyatları ile çimlenme ve kuvvetli homojen çöğür gelişimi gibi konular beraber ele alınmalıdır.Katlamaya alınmayan tohumlar dikimden önce 2-3 gün soğuk suda bekletilir.

DİKKAT!

Tohumdan ceviz yetiştiriciliği kavramı kesinlikle yanlıştır.Tohumdan kesinlikle bahçe kurulmaz. Bu konuda yetiştiriciler uyarılmalıdır. Ülkemizde maalesef bazı kişi ve kurumlar kendiliğinden aşılı tohumdan ceviz fidanı sattıklarını iddia ederek haksız kazanç sağlamaktadırlar. Bu durum hem ülkemizde tarım sektörünü baltalamak ile beraber hemde yıllarca verilen emeklerin yitirilmesine, umutların tükenmesine yol açmaktadır.

AŞILI CEVİZ FİDANI ÜRETİM TESİSİMİZ

açık köklü ceviz fidanı

sarı sertifika

müşteri memnuniyeti

aynı gün kargo