SİPARİŞ HATTI 0536 347 38 58

Arrow up
Arrow down

Ceviz bahçesi tesisinde,dikim sistemlerinin belirlenmesinde,çeşitlerin gelişme kuvvetleri ile gelişme şekilleri,birim alana dikilecek ağaç sayısına bağlı olarak ileride çıkartılacak ağaçların sayısı,sulama suyu kaynağının yeri,arazinin yer ve yöneyi,kullanılacak sulama metotları,budama ve hasat yöntemlerinin mekanize olup olmaması,çeşitlerin güneş yanıklığına duyarlılıkları ve güneşlenme gibi birçok faktör etkili olabilmektedir. Bir ceviz bahçesinin kurulma aşamasında birim alana dikilecek ağaç sayısının belirlenmesinde ilk yıllardaki verim ile bahçenin ekonomik anlamda yatacağı verim birlikte dikkate alınmalıdır.

Birim alana düşen yüksek sayıdaki ağaç sayısı,özellikle ilk yıllarda plantasyon masraflarının karşılanması,kara geçilmesi noktasında yararlı bir uygulama olacaktır.Başlangıç için birim alana daha sık bir ağaç sayısı bahçe sahibinin ileride kendi fidanını yetiştirmede kullanacağı aşı gözüne olanak sağlayabilir. Chico,Howard ve Marchetti gibi yan dallarda %90 oranında meyve veren erken meyveye yatan çeşitlerde 140 ağaç/ha dikim sıklığı kullanılabilir.

Bu çeşitlerde 270 ağaç/ha hesabıyla yapılan sık dikimde ilk 8-10 yıl önemli miktarda verim alınır.8-10 yıldan itibaren ağaçlar sıklaşmaya başlar ve bu yıllardan itibaren ağaçlar budanarak birbirlerini gölgelenmesi engellenir.Sık dikilen bahçe 4. yılda karlı üretime geçebilir. Payne,Vina,Chandler gibi çeşitler çok verimli olup lateral dallarda meyve verirler.Dikimden itibaren 4. yıldan itibaren meyve vermeye başlanır.Bu çeşitlerin erken meyveye yatma avantajlarından yararlanmak için başlangıçta sık dikim yapılır.Başlangıç dikimi 140 ağaç/ha olabilir.10 ve 12. yaşta ağaçlar sökülerek seyreltme yapılır.Sonuçta kalan ağaç sayısı 70ağaç/ha’dır.Hartley ve Franquette gibi uç dallarda meyve veren ve büyük ağaçlar üreten çeşitlerde verim,dikimden sonra 7. ve 8. yılda ulaşılır.

Bu çeşitlerle kurulacak bahçede 70-80 ağaç/ha hesabıyla dikim yapılabilir.Anaç seçimi ağacın gelişimini ve iriliğini etkiler.Paradox Nematot ve Phytopthera ya dayanıklı klonlara sahiptir.Derin ve iyi drene olmuş topraklarda J.hindsii kullanılabilir.Bahçe kurulurken eğer ileriki yıllarda ağaç sökümü yapılacaksa köşegenli dikim yapılır.

sarı sertifika

müşteri memnuniyeti

aynı gün kargo