SİPARİŞ HATTI 0536 347 38 58

Arrow up
Arrow down

ceviz ağacı budamaDikimi yapılacak fidanda ilk yapılacak işlem kök budamasıdır.Birbiri üzerine binen,yaralanmış ve zararlanmış kökler kesilir ve atılır.Kesim işlemi kökte beyaz dokuya ulaşıncaya kadar devam edilir.

Fidanda ikinci yapılacak işlem boyunlu gözlerin jilet ve benzeri bir kesiciyle kesilmesidir.Boyunlu gözlerden çıkacak dallarda ana gövde arasındaki açı çok dardır.

Dar açı iyi bir ağaç şekli ve verimli olumsuz etkiler.Boyunlu gözleri kesilen bir fidandan düğme gözlerden elde edilecek dalların ana dal ile açıları daha geniştir. Dikim budaması fidanın gelişme durumu ve fidana ileride verilecek terbiye sistemi ve hasatın mekanik yöntemle yapılıp yapılmayacağı dikkate alınarak yapılır.

Genç ceviz ağaçları dikimi takip eden ilk birkaç yılda uç sürgün gelişimi çok kuvvetli olacak şekilde bir gelişim sunarlar.Yan dallanma zayıf olup,çoğu kez yan dallar ağacın şekillenmesi için uygun olmayan yerlerden çıkabilir.Dikimde kuvvetli bir gelişimi teşvik etmek için,geriye kesim yapılır.Bu kesim,dikim esnasında kök ve taç kısımlarındaki dengenin kurulmasına da olanak sağlar.

Bu kesim aşı noktasının 4-6 göz yukarısından yapılmalıdır.Bu yükseklik,toprak seviyesinden 45-75 cm yukarıda kalacak şekilde olmalıdır.Bundan daha yüksek bir kesim yapılırsa sürgün gelişimi zayıf olmaktadır.

Güçlü gövdeye sahip fidanlarda dikim budaması yapılırken dikkat edilicek diğer bir nokta ise eğer fidan boyu 2 m civarında ise tepe kesiminin 180 cm’den yapılmalıdır.

sarı sertifika

müşteri memnuniyeti

aynı gün kargo